18.6 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

Safranbolu'da AKILLI KAVŞAK!…

Sabah bir arkadaşım aradı. Safranbolu-Kastamonu yolundaki meşhur kavşakta yol dar olduğu için 6 TIR geçemiyor diye. O kavşak ile ilgili daha önce bir çok haber yapıldı.
Gazeteci arkadaşlarım bu kavşakta sürekli trafik kazası oluyor mutlaka yeniden düzenlenmeli diye haber yaptılar.
Karayolları Genel Müdürlüğü o zaman hemen açıklama göndermişti orası “AKILLI KAVŞAK” ve AB standartlarına uygun hatta Avrupa’da böyle bir kavşak yok falan gibi bir tuhaf açıklama…
O açıklamadan sonra biz haberciler oraya “ÖLÜM KAVŞAĞI” adının daha uygun olacağını söyledik. Çünkü orada hemen hemen her hafta kaza oluyordu…
İnat ettiler ve orası abartısız söylüyorum “hilkat garibesi” gibi öyle kaldı.

Şimdi A.A haberi geçmiş… AKILLI KAVŞAK ile ilgili… Nasıl AKILLI KAVŞAK ise….

İşte o haber bakın yine Karayolları bir şeyler söylemiş…

 Karabük ile Kastamonu arasında yapımı devam eden duble yol çalışmaları için köprü ayağı taşıyan 5 tır, halk arasında ”Akıllı kavşak” olarak bilinen Safranbolu, Karabük ve Kastamonu yol ayrımındaki kavşaktan geçmek istedi. Ancak uzunlukları 35 ile 45 metre arasında değişen tırlar, kavşaktaki virajı alamadı.

Tırların kavşakta kalması üzerine Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü Safranbolu 153. Şube Şefliğinden yardım istendi. Yapılan incelemede tırların mevcut yolda virajı almalarının mümkün olmadığı anlaşılınca geçici olarak kavşağın ortasından yol açılmasına karar verildi.

Bunun üzerine yaklaşık 1.5 saatlik çalışma ile kavşağın ortasında iş makineleri ile yeni bir yol açıldı. Kocaeli’nden aldıkları köprü ayaklarını Sinop’a götüren tırlar, yeni açılan yoldan geçerek yollarına devam etti.
Aynı güzergahtan önümüzdeki günlerde de köprü ayağı taşıyan tırların geçecek olması nedeniyle tamamen kapatılmayan yeni yola trafik levhası konularak, trafiğe kapalı olduğu belirtildi.

Bu arada Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kavşakta bir sorun olmadığını, kavşağın Avrupa standartlarına uygun olduğunu bildirdiler.

 

6661

Facebook Yorumları

Son Haberler