20.4 C
Karabük
13 Haziran Perşembe 2024

Marzinc Severler 1

Hayatımı verdim bu mesleğe, Karabük’te kimin ne yaptığını ayrıntılarıyla biliyorum. Yalakaları, yandaşları üç kuruş için kalemini satanları…

Şimdilik bunları bir kenara bırakalım bugün konumuz MARZİNC SEVERLER

Farkındaysanız sosyal medyada bir rüzgar estirilmeye çalışılıyor. Marzinc zehirliyorsa Kardemir daha çok zehirliyor. Kardemir’i de kapatın! Kardemir’e de ceza kesin gibi söylemler artmaya başladı.

Bu kamuoyu kimler tarafından oluşturulmaya çalışılıyor?

Tabi ki oğlu, eşi, babası, abisi Kardemir’de çalışanlar tarafından çıkartılmıyor.

Belli bir odaktan kasıtlı olarak pompalanan oluşturulmaya çalışılan algı yöntemidir.

Sosyal medyada çığ gibi artan MARZİNCE HAYIR tepkileri üzerine karşı strateji uygulanıyor.

*

Marzince Hayır Facebok Sayfasında yapılan yorumları sizlere aktarmak istiyorum.

Seviyeli bir tartışma olmuş seviyeli olduğu kadar çok öneml bilgiler yer alıyor. O nedenle herkesin okumasını öneriyorum.

Herkese açık platformda olduğu için yazıldığı gibi aynen yayınlıyorum.

Şenol Öztürk :
Kardemirden marzinc ten cikan tehlikeli atiklarin 500 kat fazlasi çikiyor..kardemir e ne kadar ceza kesilecek sizce.

Marzince Hayır:
Kardemir 1937 yılında kuruldu ve 1937 yılından beri Karabük de yaşayıp da yaptırdığı kan tahlilinde kanında yüksek oranda kurşun çıkan bir hasta oldu mu hiç?
Ayrıca kandaki yüksek kurşun oranından dolayı ölen oldu mu?
UNUTMAYIN!
Beş tane Kardemir, düşük kapasite ile çalışan bir Marzinc kadar çevreyi kirletmez. Mesele sadece baca ve bacadan çıkan gazlar değil; mesele çevreye dökülen atık ve atık maddenin işlenmesiyle açığa çıkan atıklar…
Kardemir bacalarındaki filtreler, hava akımı ve sirkülasyon, rüzgar baca gazlarını temizler ama ana kaynak olan toprağa bırakılan zehir binlerce yılda ve bazen hiç yok olmaz ve tüm canlılara geçer.

Şenol Öztürk :
Kardemirin atıkları nerede stoklanıyor..bu atıklar tam şehrin göbeğinde işleniyor..önune 3..5 m2 çim ekmeyle çevre ve saglik kurtulmuyor..hani araç çayıyla soğanlı çayının kesiştigi yerdeki tesis var ya..işte orada marzinc in atıklarının aynısı ve 500 kat fazlası işleniyor 1939 dan beri.. hatta karabük te dünyada eşi benzeri olmayan olaylar oluyor..mesela..otogar ın içinde 2 tane benzin istasyonu..muz cumhuriyetlerinde bile olmayacak bi durum…marzinc e hayır diyorum bende..ancak birilerinin kaprisleri için değil…toptan..karabükte ne kadar yamuk iş varsa hepsine birden hayır.

Marzince Hayır:
Araç çayı ile soğanlı çayının kesiştiği yerde baca kurumundan çinko oksit üretilmiyor. Yüksek fırınlarda demir cevherinden üretim yapılırken (doğal demir hammaddesinden) curuf içersine karışarak atılmış olan demir madeni ayrıştırıyor. Ve bu da eskiden curuf kırma yöntemiyle curuftan ayrıştırılıp mıktanıs yoluyla çekilerek yapılıyordu. Şimdide buna benzer bir sistem uygulanıyor.

Şenol Öztürk :
İlave edeyim…demir oksit..en az kurşun kadar tehlikeli atık..eski askeriyenin etrafındaki ağaclar kırmızıya donmüş..coğu kurumuş..yasayanlarda cılız…sokak lambalarinin rengi kirmiziya donmüş…askeriye ordayken kac tane asker hasyanelik oldu..kaç tanesi öldü orada..

Marzince Hayır:
Demir oksit dediğiniz halk dilinde “pas” ve bu gaz olarak insana bulaşıp kanda ağırlaşmaz.

Şenol Öztürk :
Bak kardeşim yuksek firin curufu çıktigi anda su havuzlarina dokulur..granul
hale gelir. Rengi sarimsitraktir ve direk cimento fabrikasina gider…bahsettiğin yerdeki çelikhane curufudur..ve içinde kaba analizle 13 çeşit mineral vardir..hepside oksit formdadır ve kanserojendir..demir oksit.mn.o.mg.o.al.o.si.o..ince analiz yaptiginizda eser miktarda kursun da bulunur.. hatta 100. Milyonda 1 altın bile bulunur..

Marzince Hayır:
Sonuçta çimeto olur kullanılır ama Marzinc atığı gibi sadece faydasız zararlı değildir. Çelikhaneden çıkan cüruf tabiattaki demir hammadesinin yüksek fırınlarda işlem görmesinden sonra tekrar işlenmesiyle açığa çıkandır. ark ocaklarında eritilen hurdanın içersine karışmış kurşun, çinko gibi zararlı maddelerin baca kurumuna karışmış hali değil. Aradaki farkı düşünerek konuşmanız daha faydalı olacaktır bence.

Şenol Öztürk :
Haklısın kardeşim..

Marzince Hayır:
Avrupa daki baca kurumu işleyen kuruluşlar sadece çevreye verilen zararı minimize etmek amacıyla kurulmuştur ve amaçları kar etmek değildir. Amaçları, çevreyi daha da yaşanabilir hale getirmektir. Fakat Marzinc, tamamen kar amaçlı kurulmuş ve üzerine para alınarak elde edilen atık hammaddeyi kapasite üzerinde çalışıp çıkarttığı atıklarla tekrar çevreyi kirletti ve kirletmeye de devam ediyor.
Bizim amacımız, bu tip tesislerin rant kapısı olarak değil çevreye atılacak zararlı maddeleri yok eden tesisler olarak kullanılmasını sağlamak.
Duyarlı ilginiz için şükranlarımızı sunuyoruz Şenol bey.
Tekrar tekrar duyarlılığınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyoruz.
Ve biliyoruz ki siz duyarlı kardeşlerimiz sayesinde Karabükümüz daha yaşanabilir hale gelecektir.

Şenol Öztürk :
Sevgili kardeşim..2 yıl önce marzinc i savciliga sikayet ettim..jandarmaya ifade verdim..bildiğim kadariyla benden once 3 kişi daha şikayet etti..adamlar o kadar guclu ki savciliktan 2 yildir ses yok.. hurda diyorsun..kardemir gunde kaç ton hurda kullaniyor biliyormusun..en az 1500 ton..kardemirden de baca tozu çikiyor.. eskiden satiyorlardi. Simdi kismen madene katiyor..kardemir inde hizaya getirilmesi sart..

Marzince Hayır:
Katılıyorum size. Çevreci duyarlılıkla oluşan birlik ve beraberliklerle bunların üstesinden gelinebileceğini asla unutmayın ve yine asla umutlarınızı kaybetmeyin.
Ve bilesiniz ki Allah her zaman doğrunun yanındadır!

*

Yukarıda yayınladığım yorumlar bu düzeyde eğer daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız;

MARZİNCE HAYIR SAYFASINI BU ADRESTEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

 

1532

Facebook Yorumları

Son Haberler