18.6 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

İdeal Köy Projesi

Atatürk’ün “İdeal Köy” projesi Zeitgeist Hareketi tarafından geleceğin ‘Venüs Projesi’ olarak dünyaya sunulmuştur. Zeitgeist filmlerinde dünyayı kasıp kavuran Venüs Projesi, Atatürk’ün İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi ile akıl almaz benzerlikleri var. Atatürk’ün bu projesi Venüs Projesi’nden tam 80 yıl önce tasarlanmıştır.
Bu projede 43 adet yapı ve yapıt bulunmaktadır. Bazıları şunlardır;
1- Okul ve tatbikat Bahçesi
2- Öğretmenevi
4- Köy Konağı
6- Okuma Odası
7- Konferans Salonu
8- Otel-Han
10- Köy Parkı
11- Telefon Santrali ve Köy Söndürgesi
13- Ebe ve Sağlı Söndürgesi
14- Tarımbaşı
15- Hayvan Sağlık Kurucusu
16- Sosyal Kurumlar
17- Ziraat ve Et İşleri Müzesi
18- Gençler Kulübü
19- Hamam
22- Camii
23- Revir
26- Spor Alanı
31- Değirmenler
32- Fabrika
33- Asri Mezarlık
34- Hayvan Mezarlığı
37- Koruluk
39- Fenni Ağıl
42- Panayır Yeri
43- Selektör Binası

Zeitgeist Hareketi;
İnsanların sosyal kaygıları ve genel iyilikleri için bilimsel yöntem kullanılarak, büyük bir sosyal kalkınmayı savunan, dünya çapında bir harekettir. 18.08.2008’de başlamıştır. Hareketin ana hedeflerinden birisi modern küresel halkın para-bazlı ekonomiden kaynak-bazlı ekonomiye geçmesidir.
Hareket aynı zamanda, toplumsal değişme isteyen bir topluluk olan Venüs Projesi’nin (bir endüstriyel tasarımcı ve toplum mühendisi olan Jacque Fresco’nun hayat boyu çalışması) desteğini almıştır.
Haraketin 16 Mayıs 2009 itibariyle yaklaşık yarım milyon üyesi vardır.

Zeitgeist Hareketi belgesel filmi Peter Joseph tarafından üretilip, internette yayınlanmasından sonra adlandırılmıştır. 2007’de Zeitgeist: The Movie(Zeitgeist, filmi) ve 2008’de Zeitgeist: Addendum(Zeitgeist: ek) yayınlanmıştır. Ve üçüncü film yapım aşamasında olup 2010’da yayınlanması planlanmakta olan olan Zeitgeist III’tür. Peter Joseph bunun konularının insan davranışları, teknoloji ve akılcılık olacağını ifade etmiştir. Genel olarak bütün filmler para-bazlı ekonomiden doğan sosyal problemlerden bahsetmekte ve mümkün çözümler önermektedir.

Venüs Projesi;
Jacque Fresco’nun gelecekle ilgili planlarını gerçekleştirmek amacıyla kurduğu bir organizasyon. Bir web site aracılığıyla yayınladığı video ve belgelerle, toplumu geliştirmek ve daha ileri taşımak amacıyla kaynak bazlı ekonomiye geçmenin; yenilenebilir şehirlerin, enerji etkinliğinin, doğal kaynak yönetiminin ve gelişmiş otomasyonun önemini topluma sağlayacağı faydaya odaklanarak açıkladığı bir organizasyondur. Bu organizasyon, Jacque Fresco ve Roxanne Meadows tarafından 1995 yılında başlatıldı. Jacque Fresco’nun hayatının ve çalışmalarının anlatıldığı Planlı Gelecek (Future by Design) 2006 yılında yayınlandı. Venüs Projesi’ne isim kaynağı olan Venüs, Florida’da Okeechobee Gölü yakınlarında 85.000 m2 alana sahip bir araştırma merkezidir.

İDEAL KÖY PROJESİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

6458

Facebook Yorumları

Son Haberler