17.1 C
Karabük
26 Haziran Çarşamba 2024

KESK Karabük'te 1 Mayıs'ı kutladı

Kesk Karabük Şubeler Platformu ve CHP Karabük İl Örgütü 1 Mayıs kutlamasını birlikte yaptı. Güven Kavşağı’nda birleşen topluluk Karabük Belediyesi önüne kadar birlikte sloganlar atarak yürüdüler. Karabük Belediyesi önünde bir basın açıklaması yapıldı.
Kesk Karabük Şubeler Platformu Adına Eğitim Sen Şube Başkanı Ayşegül Sarı Terzi’nin yaptığı konuşmada; “Merhaba emeğine sahip çıkan, toprağına suyuna geçit vermeyen çiftçi-köylü kardeşlerim; Demokratlar, aydınlar, yurtseverler, ilericiler, devrimciler MERHABA!
Bugün dünyanın dört bir yanında işçiler, emekçiler, yoksul köylüler, ezilen halklar, yüreği emekten yana atan tüm toplumsal kesimler mücadeleyi, dayanışmayı, birliği alanlara taşıyor.
Bugün 1 Mayıs, mücadelenin ateşiyle, coşkusuyla hep bir ağızdan çığlığa dönüşüyor!
Dostlar , yoldaşlar,
Bugün kapitalizmin içinde bulunduğu krizle tarih yeniden bir dönüm noktasını yaşıyor. Dünya kapitalizmi II. Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez bu denli bir daralma yaşarken, tüm dünya işçilerine, emekçilerine yönelik neoliberal saldırılar artıyor. Yoğun mücadelelerle  kazanılmış haklar ellerinden alınıyor, ücretleri düşürülüyor, sermaye bir kez daha emeğin kazanımları üzerinden hegemonyasını güçlendirmeye çalışıyor; sömürüyor, yıkıyor, yok ediyor, talan ediyor.
Değerli arkadaşlar;
Ülkemizde işçiler ve emekçiler olarak birliğe, dayanışmaya ve ortak mücadeleye her zamandan daha çok ihtiyaç duyduğumu günlerden geçiyoruz. Akp iktidarı eliyle ülkenin ve emekçi halkın geleceği karartılmaya çalışılıyor. Yukarıdan aşağıya devletin tüm kurumları üzerinde kurulan tekelci iktidar başkanlık sistemi ile tek adam diktasına dönüştürülmeye çalışılıyor. Bir avuç zenginin daha fazla zenginleşmesi için milyonlar yoksullaştırılıyor, yaşadığı evlere kadar sahip oldukları her şey iktidar eliyle sermayeye sunuluyor.
Şimdi, buradan tüm ülkede 1 Mayıs’ı mücadele çığlığına dönüştüren, ülkesi ve geleceği hakkında söz sahibi biziz diyen milyonlarca işçinin, emekçinin sesiyle haykırıyoruz, “ARTIK YETER!”
Bizler çokuz onlar az_!
Bizler biliyoruz ve gücümüzün farkındayız,
Onlar da bundan korkuyorlar.
Kamuda, fabrika önlerinde, madenlerde işçilerin emekçilerin yaktığı ateş iktidarın, patronların elini yakıyor. ŞİMDİ BU ATEŞİ BÜYÜTME ZAMANIDIR!
Şimdi kalbimiz burada tüm dünya emekçileriyle birlikte atıyor. Sermayenin zulmüne, sömürüsüne karşı seslerimizi birleştiriyor, bu baskı, sömürü ve zulüm düzenine karşı eşit, özgür ve demokratik bir ülke kurma mücadelesini yükselteceğimize söz veriyoruz. Yolumuz açık olsun.
Sizleri KESK adına bir kez daha selamlıyor, saygılarımı sunuyorum.
YAŞASIN 1 MAYIS! YAŞASIN EMEKÇİLERİN BİRLİĞİ!” dedi.

 

2234

Facebook Yorumları

Son Haberler