10.7 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

AK Parti Karabük'te "Mehmet Ceylan" dedi

AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı olarak Mehmet Ceylan’da karar verdi. Edinilen bilgilere göre Mehmet Ceylan’ın adaylığı resmi olarak AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cuma günü açıklanacak.

Mehmet Ceylan son yaptığı basın açıklamasında şunları söylemişti; “Değerli hemşehrilerimin yakından bildiği gibi yaklaşık 20 yıldır iyi, kötü her şart altında Karabük siyasetinin içinde, bölgeme ve hemşehrilerime hizmet etmeye çalıştım. Karabük’teki ilk siyasi adaylığım 27 Aralık 1995 seçimleridir. O zamanki değerli Parti Büyüklerimizin ve hemşehrilerimin arzusu doğrultusunda, hazırlıksız olmama rağmen milletvekili adayı oldum; seçim sonucunda DPT’deki görevime geri döndüm. Ardından 28 Şubat sürecinin yoğun yaşandığı ve o zamanki partimize her türlü baskının yapıldığı bir ortamda, hizmetten kaçmadan yine değerli hemşehrilerimin arzu ve isteği doğrultusunda bu defa Fazilet Partisi’nden seçime girerek yaklaşık 3,5 yıl Safranbolu Belediye Başkanı olarak çok şükür alnımızın akıyla hizmet ettik. Partimizin kapatılması sonrasında ise arkadaşlarımızla birlikte ilimizde AK Parti’nin kuruluşunda öncülük ettik ve o dönemde siyasi yasaklı olan değerli Genel Başkanımız ve Başbakanımıza “O artık muhtar bile olamaz” dedikleri ve mahkeme üstüne mahkemede yargılandığı bir dönemde hizmet ve dava bilinciyle arkadaşlarımızla birlikte Partimize geçerek hizmete devam dedik. Allah nasip etti, daha sonra hemşehrilerimizin teveccühü ile 2 dönem Milletvekili olarakta Karabük’e çok güzel hizmet imkânı bulduk. Şimdi ise Kalkınma Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı olarak 2 yıldır bölgeme ve ülkeme hizmet etmeye çalışıyorum.”

MEHMET CEYLAN KİMDİR?
1958 yılında Safranbolu’da doğan Ceylan, ilk, orta ve lise öğrenimini Safranbolu ve Karabük’te tamamladı.
Konya D.M.M. Akademisinden (Selçuk Üniversitesi) bölüm birincisi olarak mezun olduğu Makine Mühendisliği eğitimini müteakiben, aynı daldaki yüksek lisans derecesini ise İstanbul D.M.M. Akademisinde (Yıldız Teknik Üniversitesi) tamamladı.

Bir süre Zonguldak Karaelmas Üniversitesinde asistanlık ve öğretim görevliliği yapmasının ardından, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yabancı Diller
Yüksek Okulunu bitiren Ceylan, bu üniversitede araştırma görevlisi olarak akademik çalışmalarına devam etti.

1986 yılında, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığına Uzman Yardımcısı olarak naklen atanan Ceylan, kariyer çalışması kapsamında ABD’nin Western Illinois Üniversitesinde Ekonomi alanında lisansüstü eğitimi ve bilahare tamamladığı uzmanlık tezi ile DPT’de Planlama Uzmanlığına atandı.

Ceylan, 18 Nisan 1999 yerel seçimleriyle siyaset hayatına atılırken, bir dönem Safranbolu Belediye Başkanı olarak da hizmet verdi. 3 Kasım 2002 ve 22 Temmuz 2007 tarihli genel seçimlerde, iki kez Karabük Milletvekili seçilerek TBMM’de görev yapan Ceylan, 22. Dönem Milletvekilliği süresinde sırasıyla; Plan ve Bütçe Komisyonu ve AB Uyum Komisyonu üyelikleri ile Türkiye – AB Karma Parlamento Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

23. Dönem Milletvekilliği süresinde ise Dışişleri Komisyonu Başkan Vekilliği ve NATO Parlamenterler Asamblesi üyeliği görevlerini yürüten Ceylan, TBMM’deki temsil sürecinde kuruluşunu gerçekleştirdiği, Türkiye–Suudi Arabistan Dostluk Grubunun da 8 yıl süreyle başkanlığını üstlendi.
Evli ve 3 çocuk babası olan Ceylan, iyi derecede İngilizce biliyor.

 

1768

Facebook Yorumları

Son Haberler