31.7 C
Karabük
15 Temmuz Pazartesi 2024

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu kuruluyor

Gazeteciler Konfederasyonu tarafından Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun kurulması kararına imzalar Kastamonu’da atıldı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’ndan kopan 40 Cemiyetin, Gazeteciler Konfederasyonu’nu oluşturmak için 7 bölgede kurulmasını kararlaştırdığı Gazeteciler Federasyonlarının ilki, Tosya ilçesinde bir araya gelen Karadeniz Bölgesi’ndeki Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarının katıldığı toplantıda tüzüğü hazırlanan Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun resmen kurulması ile start aldı.

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin daveti üzerine Tosya Doğramacı Otel’de düzenlenen toplantıya Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Platformu’nun temsilen Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı Turgut Özdemir, Giresun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram, Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişken, Rize Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Bayrak, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüsnü Acar, Başkan Yardımcısı Erkan Yılmaz, Genel Sekreter Mustafa Balcı ve Genel Muhasip Sabahattin Büyükoral katılırken, önceden programlanan işleri olup mazeret beyan ederek toplantıya katılamayan Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül, Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Karaarslan, Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Sav, Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Tayhan, Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Güngör Yavuzaslan, Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Caner Güngör, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız’la da tele-konferans sistemiyle yapılan görüşmelerin ardından konfederasyonun ilk harcı Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği toplantıda Karadeniz Gazeteciler Federasyonu adıyla kurulması ve resmiyet kazandırılması kararlaştırıldı.

Yapılan toplantıda Türkiye coğrafyasında Karadeniz Bölgesi’nde bulunan 18 vilayeti kapsayacak olan Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun merkezi de Trabzon olarak belirlendi.

Toplantıyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Gazeteciler Konfederasyonu Platformu adına Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, TGF zihniyetinin yanlı ve yasa tanımayan, cemiyetleri kucaklamak yerine ayrıştıran zihniyetine ortak tavır alan 40 cemiyetin birlikteliğiyle Gazeteciler Konfederasyonu’nun ilk temel harcı olan Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun oluşturmak amacıyla Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin daveti ile Tosya’da bir araya geldiklerini belirterek, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun bir iki haftaya kadar resmileşmesinin ardından diğer bölgelerde de federasyon çalışmalarının hız kazanacağını ifade etti. Kolaylı, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun hayırlı ve uğurlu olması dileğinde bulunarak bir ilke imza atan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ni de kutladı.

Akşam yapılan toplantının ardından konuk gazeteciler Cemiyeti başkanları onuruna verilen yemeğe Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin de katıldı. Geceyi Tosya’da geçiren konuk başkanlar Pazar sabahı kahvaltı sonrası memleketlerine uğurlandı.

 

1494

Facebook Yorumları

Son Haberler