5 Şubat 2023 Pazar

Demir Yumruk Operasyonu Karabük -3

Demir Yumruk Operasyonun Karabük bağlantısına geçmeden önce operasyondaki son gelişmelere göz atalım.

Ajanslardan;
Demir Çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik “Demir Yumruk” operasyonu kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden 10’u daha tutuklandı.
Sulh ceza hakimliğinde sorgulanan şüphelilerden Hüseyin E, Mustafa K, Reşat S, Soner E, “kamu kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” ve “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, Ahmet K, Ahmet N, Hulusi B, İhsan G, Muzaffer İ ve Yılmaz A. ise “kamu kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” ile “suç işlemek amacıyla örgüte üye olmak” suçlarından tutuklandı.
SAHTE FATURALARLA 25 MİLYAR LİRA ZARAR
Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik 28 Haziran’da düzenlenen “Demir Yumruk” operasyonunda, Erol Evcil’in de aralarında 374 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Yani sadece Erol Evcil ile birlikte 4 kişinin tutuklanmasıyla DEMİR YUMRUK sona ermedi operasyon “ince eleyip sıkı dokunarak” gizlilik içinde devam ediyor.
Anladığım kadarıyla “Bunun ucu, arkası, sonu nereye giderse gitsin, kime dokunursa dokunsun, gittiği yere kadar” devam ediyor…

Karabük 125’inci Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Sami Yılmaz Camisi’nin açılışında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu caminin çevre düzenlemesinde desteği olan işadamlarına katkılarından dolayı 7 iş insanına plaket vermişti. Bu 7 iş insanı arasında tutuklanan DETAŞ Grubu Şirket Ortağı Melih K.’nın da adı bulunuyordu. (Düzeltme: Plaket vekalet eden kişiye verildi)

Soruşturma sürecinde “DETAŞ” olarak bilinen suç grubunu da mercek altına alan ekipler, “kapamada kullanılacak paralar ile çeklerde belirtilen keşideci, lehtar ilişkisi ile kapama yapılacak hesabın belirlendiğini, keşide edilen çekin paravan şirketlerin kaşe bilgileri kullanılarak çekin ciro silsilesinin oluşturulduğunu” ortaya çıkardı.
Çekte bulunan son cirolunun, muhatap bankadan parayı aldıktan sonra dışarda bekleyen örgüt kuryelerine verdiği, kuryenin, bu paraları gün içerisinde aldıkları firmalara tekrar teslim ettiği ve böylece devletin vergi kaybına uğratıldığı tespit edildi.
Operasyon kapsamında Karabük’te faaliyet gösteren bazı firma ve sektörlerinde olduğu önümüzdeki günlerde ek gözaltı sürelerinin tamamlanmasından ardından isimlerin ve bağlantıların net olarak belirleneceği öğrenildi.

29 ilde yapılan bu operasyonun en önemli özelliği büyük gizlilik içinde yapılmasıdır. Ankara Emniyet Müdürlüğü bilgi sızmaması için 29 ilin içindeki Karabük’teki kamu kurum çalışanlarından bile gizli çalışma yapıyor.
Böyle büyük operasyonda “gizlilik” olunca Karabük’teki birçok kişinin uykusuz geceler yaşadığını tahmin edebiliyorum.
Gerçeğin peşindeyim.
Gerçeklerin er geç ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu var.
Operasyon sonuçlanıncaya kadar yazıya devam…

YORUMLAR

Facebook Yorumları

SON HABERLER

DİĞER HABERLER