22.4 C
Karabük
24 Nisan Çarşamba 2024

Feministler Karabük’e geliyor

Feministler, 8 Kasım saat 11.45’te Karabük Adliyesi’nde gerçekleşecek ilk duruşmaya katılmak üzere tüm kadınlara dayanışma çağrısında bulundu.

Gabon uyruklu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın Karabük’te 26 Mart’ta şüpheli şekilde ölmesinin ardından davanın takipçisi olan Dina için Feministler, 8 Kasım saat 11.45’te Karabük Adliyesi’nde gerçekleşecek ilk duruşmaya katılmak üzere tüm kadınlara dayanışma çağrısında bulundu.

Gabon’dan Türkiye’ye üniversite eğitimi için gelen ve 26 Mart 2023’te Karabük Filyos Çayı’nda cansız bedeni bulunan Afrikalı öğrenci Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın davasını ölümüne sebep olan bütün faillerin açığa çıkarılması ve gerçekliğin aydınlatılması için davanın takipçisi olan Dina için Feministler oluşumu, 8 Kasım 2023 çarşamba günü saat 11.45’te görülecek olan davanın ilk duruşması için tüm kadınları desteğe çağırdı.

Yargılama sürecinde bugün geldiğimiz noktada iddianame hazırlandı ve kamu davası açıldı. “Kasten öldürme ve çocuğun cinsel istismarına teşebbüs” suçlarından yargılanan tek sanığın bulunduğu bu davanın ilk duruşması Karabük Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

‘Dina’nın sesini duyuyoruz’ diyen Dina için Feministler, şu ifadelere yer verdi:

TACİZ MESAJLARINI ANNESİYLE PAYLAŞMIŞTI
Gizli yürütülen soruşturma sürecinin ardından düzenlenen iddianame; kamera görüntülerinde Dina’nın koşarak kaçtığının görüldüğüne, bir aracın kendisini cansız bedeninin bulunduğu dere kenarına kadar takip ettiğine ve diğer delillere değiniyor ancak dosyadaki tek sanık görüntülerdeki aracı kullanan Dursun Acar! Başından beri söylediğimiz gibi, tutuklu yargılanan bu şahsın Dina’yı ölüme götüren süreçteki tek fail olmadığını biliyoruz. Gerek Dina’ya gönderilen taciz mesajları, gerek Dina’nın annesine öldürülmekten korktuğunu, ırkçılığa ve tacize maruz kaldığını anlattığı mesajlar gerekse de panik halinde koşarak uzaklaştığı kamera görüntüleri iddianamenin yeterli olmadığını düşündürüyor.

‘BU CİNAYETLER MÜNFERİT DEĞİL’
Göçmen kadınlar patriyarka ve ırkçılık nedeniyle katlediliyor ve bu cinayetler münferit değil. Erkek şiddetinin ve kadın cinayetlerinin “şüpheli ölüm” ve “intihar” perdelerinin ardında yıllardır gizlenmeye çalışıldığı koşullarda ırkçılığa, cinsiyetçiliğe, sömürüye ve katmanlı biçimde erkek şiddetine maruz kalan göçmen kadınların “şüpheli ölümleri”nin peşini bırakmamak hepimizin boynunun borcu biliyoruz.

‘ADALET İÇİN 8 KASIM’DA KARABÜKTE’YİZ’
“Bu nedenle, Dina için Feministler dava takip grubu olarak; bütün kadınları Dina için Adalet talebiyle bu davayı takip etmeye ve 8 Kasım 2023 çarşamba günü saat 11.45’te gerçekleşecek ilk duruşmaya katılmak üzere Karabük Adliyesi’nde buluşmaya çağırıyoruz.

Dina’nın sesini duyuyoruz, feminist dayanışmayı yükseltiyoruz!”

Facebook Yorumları

Son Haberler