18.6 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

O eller fırça tuttuğunda…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için resim öğretmenleri, Ayşe BOSTANCI, Emine ATICI, Sultan TAŞKAN, Mefaret KORAL, Zehra GÖÇMEN koordinatörlüğünde düzenlenen sergide kadının günlük hayatta kullandığını oyasının, işlemesinin, dantelinin tuvale yansıyan haline tanık oluyorsunuz. Resimler belli bir süre için Safranbolu Kent Müzesi’nde sergilendi ve sonra Ankara’daki meraklılarıyla buluştu.


Bu sergi iğne tutan, kazma kürek sallayan, hamur yoğuran, bulaşık yıkayan ellerin sergisi.


 5 kadın resim öğretmeni, “Biz şehirli kadınlar sürekli koşuşturmaca içinde yaşıyorken köylerdeki hemcinslerimiz ne yapıyor” sorusunu sordular. Cevapları bu sergi oldu. Safranbolu İncekaya Köyü’ne gittiler. Orada atölye kuruldu. Atölyenin öğrencileri ise İncekaya Köyü kadınlarıydı.

 

Hiçbir resim tekniği bilmeyen kadınların kendileri bile şaşırdı ortaya çıkan eserleri gördüklerinde. Boyalarıyla, fırçalarıyla, dantellerle, kurutulmuş çiçeklerle, boncuklarla, örtülerle kendi yaşamlarından, doğadan kareler aktardılar tuvallerine.

 

En başta bu işe cesaret edemeyen, anlam veremeyen hatta işlerinin yoğunluğunu bahane ederek “Ben cahilim”, “Sobaya odun atmaya yetişemiyorum” atölye çalışmalarına katılmak istemeyen en genci 18 en yaşlısı 77 yaşında 17 kadının şimdi kendilerine güvenleri tam.

 

3943

Facebook Yorumları

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler