22.4 C
Karabük
24 Nisan Çarşamba 2024

YÖK'ü başörtüsü ile ilgili mahkemeye verdiler

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demirsoy bir röportajda şu anıyı anlattı; Zamanında rektörlere birer tane mektup yazdım. ‘Başörtüsü konusunda yanlış yapıyorsunuz’ dedim. Çünkü başörtüsü bir insanın özgürlüğüdür; ister takar, ister takmaz ama şu var; üniversite A olarak girdiğiniz yerden B olarak çıkılan yerin adıdır.

Eğer bir kişi ben başımı örtüyorum ve Kur’an’daki ilkelere sıkı sıkıya bağlıyım, değişmeyeceğim derse o zaman ben ona neden miras hukukunu anlatayım?

Kadınlara benim gayr-ı menkul vermemem lazım. 40 miskal kazanıp 2,5 miskal zekât vereceksin. O zaman ben KDV’yi de anlatamam.

Şahitliğe geldiğin zaman, kadını götüremezsin vs.

O zaman nasıl olacak? Eğer oraya gelen biri benim inancıma göre senin anlattıkların yanlıştır derse; o zaman üniversiteler boşuna işgal ediliyor demektir. Rektörlere bu şekilde anlatın diye yazdım.

O zaman ben dekandım. Biliyor musunuz, Asliye hukukta mahkeme yapıldı; YÖK’ü başörtüsü ile ilgili mahkemeye verdiler. Atatürk İnkılapları Enstitüsü’nde yer alan doçentler, profesörler vs. varken bilirkişi olarak beni gösterdiler.

Gittim; YÖK’ün avukatları bir tarafa, başörtüsü savunan avukatlar diğer tarafa dizilmişler.

Yargıç “YÖK tarafından bilirkişi olarak atandınız; düşüncelerinizi söyleyin” dedi.

“Düşüncelerimi söylemeden önce kısa bir açıklama yapabilir miyim” dedim; izin çıkınca dedim ki “Ben biyoloğum canlılar âlemini inceleyen bir bilim adamıyım.

Benim özel konum, zooloji; daha da özel bir konum var, böceklerle; daha da özel konum var, çekirgelerle ilgilenirim.

Dünya beni, çekirge uzmanı olarak tanır; başörtüsü uzmanı olarak değil. Eğer 28 üniversitede Atatürk İnkılapları Enstitüleri’nde bu kadar profesör, doçent varken bugün ben başörtüsü uzmanı olarak bu mahkemeye bildirilmişsem bu ülkenin başına daha çok bela gelir.” dedim.

Hâkim kırmızı dosyaları aldı masaya attı.

Mübaşir dedi ki “Hocam, bir kahve içmek isterseniz buyurun dışarıya”. İşte bu işler, böyle işler…

 

ALINTI / http://misak.millidusunce.com/evrimde-homo-sapiensten-otesi/

 

998

Facebook Yorumları

Son Haberler