18.6 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

Erzurum'da çöken inşaat ve Karabük ilgisi

Erzurum’da 2011 Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları için yapılan ve Türkiye’nin tek atlama kuleleri olan Türk Telekom Atlama Kuleleri’nin rampalar kısmı, heyelan nedeniyle çöktü.

Erzurum-Çat karayolu Kiremitlik Tepe mevkiinde 2011 Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları için inşa edilen atlama kulelerinde 15 Temmuz Salı günü saat 15.30 sıralarında heyelan nedeniyle çökme meydana geldi. 20, 40, 60, 95 ve 125 metre uzunluklarında 5 ayrı atlama rampasının bulunduğu alanın büyük bir bölümü zarar gördü. Yaklaşık 65 milyon TL’ye yaptırılan atlama kuleleri kullanılamaz hale geldi.

Erzurum’da çöken kayakla pistlerinin müteahhidi Sarıdağlar, ihale rekortmeni çıktı. Havalimanı ve konuttan radar üssüne varıncaya kadar 10 milyar liralık 40 ihale aynı şirkete emanet.

Sarıdağlar inşaat şirketi, 1980 yılında kuruldu. Şirket, 1980-1990 seneleri arasında devasa firmalara taşeronluk yaptı. 1990 ve 2000 seneleri arasında ise gene devasa kısmı alt işveren olmak üzere halk ihalelerinden ufak paylar almaya başladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Ak Parti döneminde ise, şirket, başta spor tesisleri olmak üzere birçok ihalenin bir numaralı şirketi oldu.

Sarıdağlar İnşaat’ın, tamamlanan ve devam işler olarak nihayet 12 yıllık dönemde 40’ı aşkın devasa projenin yapımını üstlendiği belirlendi.

Bu projeler arasında, stadyumlar, hastaneler, askeri tesisler, TOKİ konutları bulunuyor. Bingöl Havalimanı, Konya Stadyumu, Trabzon Stadyumu şirketin üstlendiği devasa projeler arasında yer alıyor.

Şirketin halen devam eden işlerinin projelerin tutarın 10 milyar lirayı aştığı hesaplandı.

DEVAM EDEN İNŞAAT İŞLERİ
-Başkent Ankara Eryaman FSM İnşaatı -Erzurum Kabul Tarama Gönderme Merkezi İnşaatı -Konya Stadyumu inşaatı -Hakkâri Havalimanı altyapı ve Müfeferrik İnşaat işi -Bingöl Havalimanı -Afyon Kadın Doğum Hastanesi

-Karabük Üniversitesi Merkezi Derslikler İnşaatı

-Samsun Çarşamba Konut ve Sosyal Donatı İnşaatı -Trabzon Stadyum inşaatı -Bingöl 1500 Seyircili Spor Salon İkmal Projesi inşaatı

TAMAMLANAN PROJELERİ
-Libya Surt Sahil Projesi -Azerbaycan üst geçit inşaatı -Afyon Toki İnşaatı -İstanbul Yol ve Tretuvar İnşaatı -Eskişehir Mihalıkçık Devlet Hastanesi İnşaatı -Bingöl Türkiye Lisesi İnşaatı -Bingöl Merkez Vali ortaokul Okulu inşaatı -Erzurum Merkez Buz Pateni 2000 benlik Spor Salonu İnşaatı -İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnşaatı -İzmir 2005 Universiade Tenis kompleksi -Sabiha Gökçen inşaatı -İzmir Stadyum İnşaatı -Bursa Uludağ Kayak ve Eğitim Mrk. -Aski Su Deposu İnşaatı -Bingöl Genç Yibo Yatakhane Dershane İnşaatı -Bingöl Sancak Jandarma Karakol Binası İnşaatı -Radar İnşaatı -Bursa Merkez 2500 benlik yüzme havuzu inşaatı -TOKİ Çorum Merkez birinci bölge altyapı inşatı -Çanakkale Merkez 1500 benlik Spor Salonu İnşaatı -Azerbaycan Gençlik ve Köroğlu Meydan Kavşağı İnşaatı -Çorum Toki İnşaatı -İzmir Halkapınar Stadı Çevre Düzenlemesi -Çorum oğuzlar hastane inşaatı -Bingöl Solhan Jan. Komutanlığı hizmet binası inşaatı -Bingöl Merkez özgürlük ortaokul okulu inşaatı -Erzurum Kiremitliktepe 5 tane atlama kulesi inaşatı -Başkent Ankara Eryuman Ferdi Sporlar Atletizm Merkezi inşaatı -TOKİ Afyon Dinar projesi inşaatı -Giresun Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu inşaatı

 

3115

Facebook Yorumları

Son Haberler